Hotelowe spa – najnowsze trendy

Hotelowe spa – najnowsze trendy

Uwielbiasz chodzić do spa, jednak nie masz pomysłu na masaż? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Przedstawiamy w nim nowe trendy pojawiające się w hotelach spa. Dzięki tym informacjom wybierzesz odpowiedni trend do swoich potrzeb i znajdziesz obiekt z taką ofertą.

Sauna Himalajska

Sauna himalajska to rodzaj sauny, w której panuje ok. 60 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie przekracza 40%. Oprócz warunków w saunie jest ona obłożona bryłami halitu. Bryły są, innymi słowy, wykonane z soli himalajskiej, a w centralnym położeniu sauny zlokalizowany jest ogromny gong powstały ze stopów miedzi i cyny. Taka propozycja jest świetna, jeśli planujesz mazury spa dla dwojga.

Oprócz brył halitowych w saunie znajdziemy również dużą ilość kamieni, pochodzących z wulkanów. Klimat panujący w takiej saunie tworzy idealne warunki do jonizacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania człowieka pierwiastków tj. jod, wapń, potas czy magnez. Z tego względu sauna tego typu jest polecana osobom, które cierpią na schorzenia górnych dróg oddechowych, choroby reumatoidalne oraz nadciśnienie tętnicze. Co więcej, przesiadywanie w takiej saunie leczy schorzenia tj. atopowe zapalenie skóry czy schorzenia stref intymnych.

Złoto Syberii

Polskie hotele i spa wykazują chęć do oferowania sauny bazujące na działaniach rokitnika pospolitego, znanym jako Złotem Syberii. Mikro-klimat w tej saunie jest łagodny, ponieważ temperatura w niej się waha ok. 40-50 stopni Celsjusza. W odróżnieniu od sauny himalajskiej wilgotność powietrza wynosi ok. 75%. Oba te parametry na takim poziomie stwarzają przyjazne warunki. Dlatego hotele i spa w Polsce bardzo chętnie inwestują w taką usługę. W całym układzie najważniejszą funkcję pełni kominek parowy, z którego wydobywa się para. Ma ona za zadanie nie tylko ogrzać całe pomieszczenie, lecz także owoce rokitnika. W rezultacie w środku sauny powietrze ma dobroczynne oddziaływanie przez odpowiednią wilgotność. Owoce rokitnika są bogate w witaminę E oraz C.